Korekta wrastających paznokci / Klamry

 

Problem wrastających paznokci może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Wrastanie paznokci może być spowodowane nieprawidłowym obcinaniem paznokci, czyli zwykle "na okrągło" lub zbyt krótko - zbyt blisko skóry, są najczęstszą, ale nie jedyną, przyczyną wrastania paznokci. Innymi przyczynami mogą być również:

  • skaleczenie wału paznokciowego (np. przy wycinaniu tzw. skórek)

  • usuwanie brudu zgromadzonego pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek

  • noszenie butów na wysokim obcasie, z wąskimi czubkami, zbyt ciasnych lub zbyt luźnych

  • przypadkowe uderzenia, przytrzaśnięcia i inne uszkodzenia paznokcia

  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wywołujących dodatkowy nacisk na stopę

  • nawracająca grzybica stóp

  • nadwaga;

  • wrodzona predyspozycja do wrastania paznokci (wówczas paznokieć samoistnie rośnie w dół)

Wielu pacjentów, nadal korzysta z pomocy chirurga w takiej sytuacji. Jednak należy być świadomym, że zabieg chirurgiczny nie rozwiązuje problemu. Polega on na wycięciu fragmentu lub całości paznokcia, co wiąże się często z dolegliwościami bólowymi, ponieważ najczęściej paznokieć  ponownie ulega wrastaniu, może zmienić kierunek wzrostu, może zostać uszkodzony itp., 70% osób skarży się na nawracający problem.

Przede wszystkim podolog już na pierwszej wizycie zlikwiduje dolegliwości bólowe. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie tym szybciej można spodziewać się zadowalających efektów. 

Istnieje wiele metod korekcji paznokci wrastających podolog jednak zawsze wybiera tą najlepszą dla danego pacjenta. Najczęściej jednak, aby terapia była skuteczna dobiera odpowiednią klamrę ortonyksyjną, która przynosi natychmiastową ulgę, poprawia kształt paznokcia, nie przeszkadza podczas codziennej aktywności, można ja stosować, jako profilaktykę nawrotów po zabiegach chirurgicznych.

Czas trwania terapii uzależniony jest od stopnia wrastania paznokcia. Z reguły mieści się w okresie od kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Należy pamiętać, że aby terapia była skuteczna co kilka tygodni pacjent powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne do podologa. 

W gabinecie stosujemy klamry BS Quick (plastikowa klejona), Ony Clip (metalowa klejona), Frasera (drutowa jednoczesciowa), Podoklamra (drutowa trzyczesciowa).

 

BS Quick - zalecane są w przypadku wrastania paznokcia na skutek deformacji płytki paznokciowej (najczęsciej u dzieci lub osob z cienka plytka paznokciowa).  Prosta do założenia, skuteczna w korekcji dolegliwości. Klamra naklejana jest na płytkę paznokciową. Mocowanie jest bezbolesne.

 

Ony Clip - jest klamrą klejoną, jednak w odróżnieniu od klamer plastikowych możemy z łatwością dozować aktywację klamry poprzez jej dopasowanie do płytki paznokciowej. Jest to możliwe dzięki temu materiałowi, z którego jest zrobiona. Zastosowanie metalu, powleczonego cienką warstwą plastiku, pozwala na dopasowanie klamry do konkretnego paznokcia. Dodatkowo metal, posiadając pamięć kształtu, będzie powracał do pozycji wyjściowej, podnosząc jednocześnie płytkę paznokciową. Kolejną zaletą klamry Onyclip jest możliwość dopasowania idealnej długości klamry do paznokcia. Dzięki temu, że pasek Onyclip ma długość 10 centymetrów możemy dociąć idealną długość klamry do indywidualnych potrzeb terapii.

Klamra Onyclip może być zastosowania w przypadku:

  • paznokci wrastających jedno i obustronnie

  • paznokci wkręcających

  • częściowej lub kompletnej resekcji paznokci

  • podrażnieniu wałów paznokciowych


Klamra Onyclip doskonale sprawdza się jako rozpoczęcie terapii bardzo wkręconych paznokci, gdzie nie mamy możliwości zastosowania klamry drutowej.

 

Frasera - dwustronna klamra, ktora koryguje paznokiec poslugujac sie elastyczna sila ciagu wywolywania na boki paznokcia przez sprezynujacy drut. Metoda ta wymaga znajomosci anatomii i mechaniki, przez co jest trudniejsza do przyswojenia. Glowna zaleta klamry Fraser'a jest jej skutecznosc, poniewaz znajduje ona zastosowanie w 95% przypadkow. Do innych zalet nalea:

* nie przeszkadza w bucie

* jest wielokrotnego uzytku

* na caly cykl terapii wystarcza jedna klamra

* mozliwosc rozlozenia sily ciagu na kazde ramie indywidualnie

* nie powoduje uszkodzen paznokcia, walu czy lozyska

* mozna ja zastosowac na malych paznokciach

* uwalnia od bolu

Aby uzyskac efekt zadowalajacy nalezy byc cierpliwym, przestrzegac zalecen podologa oraz zglaszac sie na wizyty kontrolne.

 

Podoklamra - Podoklamra posiada dwa ramiona wykonane z drutu o różnych średnicach 0,3 mm, 0,4 mm, 0,5 mm ze stali twardej oraz łącznik wykonany z drutu o średnicach: 0,3 mm, 0,4 mm, 0,5 mm ze stali miękkiej (bardziej plastycznej). Główną zaletą Podoklamry jest możliwość sprawdzenia skuteczności odciążenia wału paznokciowego, jej dopasowania do anatomicznego kształtu paznokcia, naciągu i wygięcia przed skręceniem łącznika, co przekłada się na ogromne ułatwienie w aplikacji Podoklamry, skutkujące gwarancją wykorzystania tylko jednego zestawu Podoklamry do jednej aplikacji. Kolejną zaletą Podoklamry jest łatwy montaż, który nie wymaga obcinania ramion klamry przed ustawieniem naciągu i skręceniem łącznika. Ponadto Podoklamra ma charakter uniwersalny co oznacza, że jeden model Podoklamry można dopasować do każdego kształtu i rozmiaru paznokcia bez konieczności przeróbek i nie ma w związku z tym potrzeby udostępniania jej w różnych rozmiarach.

Szukaj