Czym jest Podologia?

Czym zajmuje się Podolog?

Podologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny skupiająca się na diagnostyce, leczeniu i pielęgnacji stóp. Podolodzy zajmują się zarówno stopami zdrowymi, jak i "chorymi" oraz zagrożonymi rozwojem jakiejś patologii np. zespołu stopy cukrzycowej (ZSC), czyli groźnego powikłania cukrzycy, w postaci poważnych owrzodzeń skóry pojawiających się na skutek małego urazu. Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla osób zdrowych (jako profilaktyka), dzieci,  jak i dla osób mających ograniczenia ruchowe, którym trudno jest samodzielnie zadbać o higienę stóp (osoby z niepełnosprawnością ruchową, sparaliżowane, ludzie otyli, ze zwyrodnieniami kręgosłupa). Zalecane są także chorym na cukrzyce, reumatoidalne zapalenie stawów i nadpotliwością stóp. Podolodzy zajmują sie także pacjentami z wrodzonymi wadami i zniekształceniami stóp, uszkodzeniami skóry stóp (modzele, odciski, brodawki) oraz grzybiczym zakażeniem paznokci, pęknięciami skóry na piętach, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, czy wreszcie wrastającymi paznokciami. Ponadto konsultacje podologiczne zalecane są sportowcom np: biegaczom.

Czym zajmuje sie Podolog? Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach (niekiedy również na dłoniach). Zawód podologa w Polsce nie podlega pod zawód medyczny, jest to dziedzina kosmetologii. Niestety zawód podologa został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku określony jako zawód paramedyczny.

 Podsumowując podologia to niezwykle potrzebna dziedzina nauki. Stopy, chociaż niekiedy lekceważone noszą Nas przez całe życie i potrzebują  jak najlepszej opieki i profilaktyki. Wiedza na temat pielęgnacji stóp nadal jest niewielka.  Dlatego to podolog powinien edukować pacjentów i rodziców małych pacjentów już od najmłodszych ich lat jak prawidłowo dbać o stopy.

 

 

Szukaj