Badanie mykologiczne z pobraniem materialu

Badanie mykologiczne stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce infekcji grzybiczych, które pozwala w odpowiedni sposób dobrać rodzaj leczenia.

Badanie mykologiczne często opiera się najpierw na pobraniu materiału, a następnie na wyhodowaniu z niego grzyba. Hodowane grzyby rosną wolno, dlatego badanie potrafi zająć nawet kilka tygodni.

Ten rodzaj diagnostyki można wykonać u każdego, nie ma tu żadnych przeciwwskazań (nawet u osób starszych i kobiet w ciąży). Warto jednak wiedzieć, że wynik będzie bardziej wiarygodny, jeśli przed pobraniem próbki do badania nie będziemy stosować żadnych preparatów przeciwgrzybiczych (leki, maści, kremy). Jeśli pacjent był już leczony w kierunku grzybicy, musi odstawić leki przed kolejnym badaniem mikologicznym. Warto też wiedzieć, że miejsce, z które będzie pobierany wycinek lub wymaz nie powinno być myte ani czyszczone w dniu badania. Należy zgłosić specjaliście wszystkie przyjmowane leki szczególnie antybiotyki.

Za prawidłowy wynik badania mykologicznego uznaje się brak grzybów chorobotwórczych w hodowli (badanie mykologiczne ujemne). Jeżeli jednak wynik badania był ujemny a obraz kliniczny sugeruje, że pacjent może mieć grzybicę, to mimo niestwierdzenia grzybów w hodowli, badanie mykologiczne powinno być powtórzone przynajmniej trzykrotnie.

Szukaj